Connect with us

Економіка

ВВП України в серпні знизився на 2,1% – ІЕД 

Published

on

Реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України в серпні 2024 року проти аналогічного місяця попереднього року зменшився вперше з березня 2023 року – зниження становило 2,1%, тоді як у липні було зафіксовано зростання на 4,4%.

Такою є оцінка Інституту економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД), передає Інтерфакс-Україна.

“Додана вартість у сільському господарстві впала, за оцінкою ІЕД, на 23% рік до року через те, що збирання пшениці та інших культур було швидшим, ніж у 2023 році. Відповідно, більшість ранніх культур було зібрано в липні, коли за оцінкою реальна ВДВ в секторі зросла на 27%, залишивши менше врожаю для серпня цього року”, – пояснює ІЕД негативну оцінку в Місячному економічному моніторингу.

Зазначається, що збирання кукурудзи та соняшнику також розпочалося раніше, однак це не змогло компенсувати зниження для інших культур. Крім того, врожайність нижча за рекордний показник 2023 року, тому загалом цього року врожай цього року буде меншим за торішній.

На думку інституту, ситуація в інших секторах істотно не змінилася. Зростання ВДВ у переробній промисловості в серпні прискорилося до 4,8% з 3,4% у липні, зокрема, тривало зростання в харчовій промисловості, машинобудуванні та металургії.

В ІЕД вважають, що цьому сприяло поліпшення ситуації з доступом до електроенергії в серпні порівняно з липнем, хоча безпосередньо енергосектор у серпні-2024 не зміг вийти на показники серпня-2023.

Виробництво у видобувній промисловості збільшилося приблизно на 1% рік до року, а збільшення видобутку газу компенсувало зниження видобутку вугілля та залізної руди.

За оцінкою ІЕД, транспорт у серпні також спрацював зі зростанням ВДВ проти минулого року, на що вплинуло кілька ключових факторів.

“Укрзалізниця” прозвітувала про зростання перевезень на 15% рік до року. Цьому сприяло і те, що у серпні 2023 року був фактично відсутній експорт із морських портів Одеси, який зараз активно продовжує працювати. Однак на експорт із Дунайських портів негативно впливало низьководдя”, – пояснив інститут.

Як повідомляв UAprom, згідно з даними Мінекономіки у серпні 2024 року українська економіка зросла на 3,5% [±1%] у порівнянні із серпнем минулого року. При цьому за вісім місяців цього року зростання ВВП оцінюється на рівні 3,9% [±1%] у порівнянні з аналогічним показником торік.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Економіка

ЄС не відмовляється від конфіскації заморожених російських активів – ЗМІ

Published

on

By

Лідери країн Європейського союзу не відмовились від потенційної конфіскації заморожених російських активів, як це написали деякі ЗМІ, посилаючись на підсумкову декларацію саміту.

Continue Reading

Економіка

Україна втрачає кошти від користування надрами: які схеми застосовують компанії

Published

on

By

Компанії намагаються знизити розмір рентних платежів за користування надрами. Аналітики Бюро економічної безпеки України викрили схему та встановили ризики на 1,1 млрд грн.

Зазначається, що деякі компанії налагодили схему мінімізації рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

“Аналітики БЕБ встановили, що надрокористувачі з метою зменшення розміру податку, при обрахунку податкового зобов’язання з рентної плати використовували ціни реалізації корисних копалин на адресу пов’язаного суб’єкта господарювання, які є значно нижчими за ринкові”, — повідомили в БЕБ.

Аналітики зазначили, що такі дії дають можливість системно маніпулювати нормами Податкового кодексу України та мінімізувати розмір рентної плати.

“Це, своєю чергою, призводить до втрат бюджету у вигляді несплачених у повному обсязі платежів за користування надрами. Потенційний ризик втрат бюджету становить понад 1,1 млрд грн”, — уточнили в БЕБ.

Для вирішення проблеми в Бюро підготували пропозиції щодо внесення змін до законодавства та направили рекомендації до профільного комітету Верховної Ради України, Мінекономіки та Мінфіну. 

“У результаті парламент ухвалив Закон, яким визначено мінімальні ціни постачання товарної продукції гірничого підприємства”, — зазначили в БЕБ.

Сообщение Україна втрачає кошти від користування надрами: які схеми застосовують компанії появились сначала на Експерт.

Continue Reading

Економіка

Швейцарія та Нідерланди передали Україні дев’ять електростанцій резервного живлення

Published

on

By

За координації Міністерства енергетики України донори зі Швейцарії та Нідерландів передали Україні дев’ять електростанцій резервного живлення потужністю від 600 кВт до 1500 кВт.

Continue Reading

В тренді