Економіка
Яка економіка досягла найкращих результатів у 2024 році: дані The Economist

Світ зіштовхнувся із війнами в Європі та на Близькому Сході, відсоткові ставки досягли найвищого рівня за останні десятиліття, а у таких важливих країнах, як Америка та Індія, пройшли вибори. Проте навіть у таких умовах деякі країни світу змогли продемонструвати непогані економічні результати. Про це свідчить новий рейтинг країн складений виданням The Economist.
«У 2024 році світова економіка продемонструвала ще один високий результат; за прогнозами МВФ світовий ВВП зросте на 3,2%. Інфляція зменшилася, а зростання зайнятості залишається стабільним. Фондові ринки другий рік поспіль зросли більш ніж на 20%», – йдеться у статті The Economist.
Престижний британський тижневик підкреслює відродження так званих PIIGS (Португалія, Італія, Ірландія, Греція та Іспанія), країн, які найбільше постраждали під час економічної кризи та досягли найбільшого прогресу за останні роки.
Нове дослідження The Economist базується на об’єднаній оцінці, яка враховує п’ять макроекономічних і фінансових показників: ВВП, показники фондового ринку, інфляція, безробіття та фіскальні баланси 37 країн світу.
Цього року Іспанія лідирує, що є ознакою відновлення для країн PIGS, які зараз очолюють рейтинг. Відстають Ірландія, Греція, Данія та Італія. The Economist наголошує на «річному зростанні ВВП Іспанії, яке має перевищити 3%, завдяки стабільному ринку праці та високим рівням імміграції, які механічно стимулюють економічне виробництво».
ВВП Іспанії зростає на 3,5%, випереджаючи лише Ізраїль (6,7%) і Грецію (3,7%). Це значно вище ослабленої Німеччини чи Італії, які страждають від високих цін на енергоносії та уповільнення промисловості. За іншими показниками Іспанія посідає десяте місце за темпами зростання фондового ринку (17,1%) із контрольованим зростанням цін (+2,4%), що поміщує її на дванадцяту позицію. Рівень безробіття, як і раніше високий у Південній Європі, знизився на сім десятих в Іспанії, показник, який перевершує лише Італія (-1,4 пункту). Це найнижчий рівень безробіття в Греції, Італії та Іспанії за останні десять років, хоча він все ще коливається в межах 11%-12%.
Однак, як і завжди, ця райдужна глобальна картина приховує величезні розбіжності між економічним розвитком країн. в основному багатих країн. Потім вони ранжували кожну економіку на основі її ефективності, щоб створити загальний характер.
Ралі у країнах Середземномор’я продовжується третій рік поспіль, при цьому список очолила Іспанія. Греція та Італія, які колись символізували біди єврозони, продовжують відновлюватися. Ірландія та Данія замикають п’ятірку лідерів. Тим часом північноєвропейські важкоатлети розчаровують з огляду на слабкі результати Великобританії та Німеччини, а прибалтійський дует Латвії та Естонії знову опинився у кінці списку, як це було у 2022 році.
Перший аналізований показник – реальне зростання ВВП, яке широко використовується як найбільш надійний показник загального стану економіки. Цього року світовий ВВП підтримувався стійкістю американської економіки та її споживачів, які витрачають гроші без обмежень.
Ізраїль став ще одним видатним гравцем, згідно з даними ОЕСР, хоча сильне зростання економіки країни значною мірою відображає відновлення після різкого скорочення в останньому кварталі 2023 року, коли розпочалося протистояння з ХАМАСом. В Іспанії річне зростання ВВП має перевищити 3% завдяки сильному ринку праці та високому рівню імміграції, що механічно підвищує обсяги виробництва. Хоча ВВП країни на душу населення також виріс, він виріс менше, ніж загальний ВВП.
В інших країнах зростання було незадовільним. Німеччині та Італії заважали високі ціни на енергоносії та млява обробна промисловість. Японія, як очікується, продемонструє за підсумками року мізерне зростання в 0,2%, обтяжене більш слабким туризмом і проблемами в автомобільній промисловості. Угорщина та Латвія, у свою чергу, зовсім скотилися у рецесію.
Другий показник, за яким складався рейтинг, – прибутковість фондового ринку. Американські акції показали вражаючу прибутковість із поправкою на інфляцію в 24%, оскільки оцінки технологічних компаній, що знаходяться і так на високому рівні, зросли додатково. Ринок Канади, що тісно пов’язаний зі своїм південним сусідом, також продемонстрував здорове зростання, підкріплене сильними показниками в енергетичній та банківській галузях.
Японський індекс Nikkei 225 досяг рекордно високого рівня, навіть якщо його загальні річні показники були середніми. Були й програли. Ціни на акції у Фінляндії знаходяться на негативній території у реальному вираженні, а фондовий ринок Південної Кореї впав після того, як президент країни вирішив 3 грудня несподівано оголосити про воєнний стан.
Сообщение Яка економіка досягла найкращих результатів у 2024 році: дані The Economist появились сначала на Експерт.
Економіка
Блекаут на Піренеях: Зеленський у розмові з прем’єром Іспанії запропонував допомогу

Президент України у розмові з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом обговорив надзвичайну ситуацію, що сталася в енергосистемі цієї країни.
Економіка
США та Україна готуються підписати нову угоду про розробку мінеральних ресурсів
За даними The Financial Times , Україна та США перебувають на фінальній стадії переговорів про укладення рамкової угоди щодо мінеральних ресурсів, підписання якої може відбутися вже цього тижня. Цей прогрес став можливим після того, як Києву вдалося досягти важливої поступки від адміністрації Дональда Трампа — виключення умов щодо обліку колишньої військової допомоги у розрахунках за згодою.
Раніше підписання угоди було зірвано в лютому після публічної перепалки в Овальному кабінеті між президентами США і України, Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським.
«Було погоджено, що допомога, надана до підписання угоди, не враховуватиметься», — написав у неділю ввечері прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у своєму Telegram-каналі. За словами одного з високопосадовців, це відкрило шлях до підписання документа вже цього тижня.
Особисте втручання Трампа та прорив на переговорах
Прориву було досягнуто після особистої зустрічі Трампа та Зеленського у Ватикані минулими вихідними. Трамп охарактеризував переговори як «прекрасну зустріч» та похвалив українського лідера за його зусилля: «Я бачу, що він став спокійнішим. Думаю, він тепер краще розуміє ситуацію і хоче укласти угоду» , – зазначив американський президент.
Трамп останніми днями відкрито висловлював невдоволення як Україною, так і Росією за їхнє небажання йти на поступки задля припинення найбільшої війни в Європі за останні 80 років. “Я був дуже розчарований тим, що Росія знову запустила ракети… Я хочу, щоб [Путін] припинив стрілянину, сів за стіл переговорів і підписав угоду”, – заявив Трамп журналістам у рідкісній критиці на адресу російського президента. Тим часом критики звинуватили Трампа в тому, що він чинить більше тиску на Київ, ніж на Москву.
Важливу роль у процесі відіграла так звана «угода щодо корисних копалин», яка передбачає спільну розробку рідкісноземельних металів та інших природних ресурсів України. На думку Трампа, це стало б способом компенсувати витрати на військову допомогу, спрямовану Києву адміністрацією Джо Байдена, а також важіль тиску на Зеленського з метою просування мирних переговорів.
Як повідомляє The Financial Times, ще за кілька днів до скандалу в Овальному кабінеті глава Мінфіну США Скотт Бессент відвідав Київ і наполягав на негайному підписанні початкової версії угоди у його присутності. Проте зустріч закінчилася гучним конфліктом.
У неділю Шмигаль повідомив про проведення «важливої зустрічі» з Бессентом, під час якої було погоджено останні деталі майбутнього документа. “Юридичні команди працюють над текстом угоди. Ми досягли значного прогресу» , — наголосив прем’єр-міністр, додавши, що Україна чітко окреслила свої «червоні лінії».
Побоювання Києва та умови угоди
Раніше високопосадовці в інтерв’ю The Financial Times попереджали, що використання доходів від угоди для повернення колишньої військової допомоги могло б підірвати суверенітет України та поставити під загрозу її прагнення вступити до ЄС. Подібний механізм, ймовірно, не схвалили б Верховна Рада.
Багато депутатів, у тому числі й представники партії Зеленського, висловлювали побоювання щодо угоди та заявляли FT, що не підтримають її, якщо умови обмежуватимуть національні інтереси.
Згідно з інформацією The Financial Times, рамкова угода, що обговорюється, охоплює не тільки рідкісноземельні метали, а й нафту, газ, а також інші великі енергетичні активи по всій території України.
“Угода має відповідати зобов’язанням перед ЄС і не суперечити Конституції та законодавству України” , – підкреслив Шмигаль, натякнувши, що нові умови враховують ключові вимоги Києва.
На початку квітня Україна та США підписали меморандум про наміри, в якому висловили прагнення розробити угоду щодо створення інвестиційного фонду для розвитку природних ресурсів та енергетичних активів України.
Переговори настільки загострилися, що Зеленський наказав провести розслідування за фактом витоку колишніх пропозицій США, включаючи перевірку державних службовців на поліграфі.
В інтерв’ю Fox News у неділю радник із національної безпеки США Майк Уолтц висловив упевненість у швидкому укладанні угоди. “Переговорювачі старанно працювали у вихідні дні”, – повідомив він. — «Президент Трамп рішуче налаштований довести справу до кінця».
Ця стаття була підготовлена на основі матеріалів, опублікованих The Financial Times .
Оригінальну статтю можна знайти за посиланням тут .
Усі права на оригінальний текст належать The Financial Times .
Сообщение США та Україна готуються підписати нову угоду про розробку мінеральних ресурсів появились сначала на Експерт.
Економіка
Україна є найбільш привабливою адресою для європейських інвестицій – Марта Кос

Найперспективнішим напрямком для європейських інвестицій є Україна, оскільки процес її відновлення передбачає перетворення країни на динамічний європейський промисловий хаб у перспективних сферах, включаючи цифровий перехід, «зелену» трансформацію, а також оборонну галузь.
- Криптовалюти4 місяці ago
6 криптовалют, на які варто звернути увагу у 2025 році
- Криптовалюти7 місяців ago
Топ-20 перспективних криптовалют на кінець 2024 року — Grayscale
- Бізнес7 місяців ago
Российский дрон зафиксировали возле Ровенской АЭС: пролетел “на критически низкой высоте”
- Бізнес7 місяців ago
Украинские производители кормов для животных получили доступ к рынку Албании
- Бізнес7 місяців ago
США приняли меры против глобальной криптосети, чтобы Россия не обходила санкции – Байден
- Бізнес7 місяців ago
Продажи электромобилей в ЕС падают четвертый месяц подряд. В августе – на 44%
- Криптовалюти5 місяців ago
Що буде з Біткоїном у 2025 році
- Криптовалюти4 місяці ago
Що чекає на криптовалютний ринок у 2025: тренди та прогнози